Akumulatory żelowe to rodzaj akumulatorów z elektrolitem niewodnym, w których elektrolitem jest substancja o konsystencji żelu. Żel jest zwykle wykonany z krzemionki, estrów fosforanowych i roztworu alkalicznego. Akumulatory żelowe zostały po raz pierwszy opracowane w latach 60. ubiegłego wieku, ale są dostępne w handlu dopiero od połowy lat 90.

Istnieją trzy główne typy akumulatorów żelowych:

1) NiMH (Nickel Metal Hydride) – akumulatory NiMH są stosowane w elektronice użytkowej, takiej jak telefony komórkowe, elektronarzędzia i laptopy. Charakteryzują się dużą gęstością energii i mogą być ładowane setki razy, zanim będą wymagały wymiany.

2) Li-ion (litowo-jonowe) – akumulatory Li-ion są stosowane w laptopach, telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych, ponieważ mają niewielką masę i dużą pojemność energetyczną. Mają też dłuższą żywotność niż inne typy akumulatorów.

3) Akumulatory kwasowo-ołowiowe – Akumulatory kwasowo-ołowiowe są używane w systemach zasilania awaryjnego w fabrykach lub innych miejscach, w których zasilanie musi być utrzymywane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od tego, co się stanie z normalnymi źródłami zasilania z powodu burz lub innych klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi lub powodzie, w przypadku których normalna sieć energetyczna może przestać działać na tyle długo, że zapasowe generatory nie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu bez wyczerpania paliwa.

Akumulatory żelowe mają wiele zalet w porównaniu do innych typów akumulatorów, takich jak akumulatory kwasowo-ołowiowe. Są one mniejsze i lżejsze, a ich pojemność energetyczna jest większa. Ponadto, akumulatory żelowe mogą być używane w szerokim zakresie temperatur, od -20°C do 60°C, podczas gdy akumulatory kwasowo-ołowiowe mają ograniczoną temperaturę pracy. Akumulatory żelowe są także bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia niż akumulatory kwasowo-ołowiowe.