Czy ciemne włosy rzeczywiście Cię postarzają? Czy patrząc na swoje zdjęcie zrobione w pewnym momencie życia i porównując je ze zdjęciami zrobionymi w innym momencie życia, zauważasz, że Twój wygląd zmienił się z czasem? Czy niektóre części Twojej twarzy wydają się starzeć bardziej niż inne?

 

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Pensylwanii i opublikowanym w czasopiśmie Plastic and Reconstructive Surgery, naukowcy sprawdzili, czy istnieje jakikolwiek związek między kolorem włosów a starzeniem się twarzy. Wykorzystali do tego celu rezydentów chirurgii plastycznej – wszystkich białych, ponieważ jasna skóra kojarzy się z młodością – i pokazali im zdjęcia twarzy kobiety z czarnymi lub jasnobrązowymi włosami. Twarze zostały zmanipulowane tak, by pokazywały różny wiek (20-letni, 40-letni, 60-letni). Badanych poproszono o odgadnięcie wieku każdej osoby na każdym zdjęciu.

 

Wyniki wskazały, że w przypadku kobiet o czarnych włosach, badani oceniali je jako znacznie starsze niż ich rzeczywisty wiek. Z kolei w przypadku kobiet o jasnobrązowych włosach oceniali je jako istotnie młodsze. Uczestnicy badania stwierdzili również, że postrzegają twarze z ciemnymi włosami jako mniej atrakcyjne niż te z jasnobrązowymi. Więcej artykułów na temat urody znajdziesz na stronie https://upwoman.pl/ .