Produkcja energii elektrycznej w naszym kraju odbywa się w oparciu o spalanie różnych materiałów w elektrowniach cieplnych. Tak się składa, że aż 80% całej energii dostarczanej do naszych domów pochodzi z takich właśnie elektrowni. Trzeba wiedzieć o tym, że obecnie można z łatwością samodzielnie produkować prąd. Wystarczy jedynie zdecydować się na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej wytworzymy tyle prądu ile będzie potrzebował nasz dom.

Wybieramy panele słoneczne

Niejednokrotnie spotykać się można z tym że panele fotowoltaiczne mylone są z solarami. Trzeba wiedzieć o tym, że te pierwsze są w stanie generować energię elektryczną, a z kolei drugie z wymienionych urządzeń są przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli interesuje nas fotowoltaika Gdynia jest świetnym przykładem miasta, w którym znaleźć można firmy zajmujące się jej montowaniem. Decydując się na zainwestowanie w fotowoltaikę będziemy musieli stanąć przed wyborem dotyczącym rodzaju paneli fotowoltaicznych. Szczególnie mocno doceniane są obecnie panele polikrystaliczne. Działają one bardzo dobrze nawet w czasie słabszego nasłonecznienia.

Jak działa fotowoltaika?

Ogólna zasada działania fotowoltaiki jest dość prosta. Cały sekret tkwi w fotonach, które wchodzą w reakcję z płytkami krzemowymi. Jeśli takowe fotony zetkną się z powierzchnią płytki to dojdzie do wybijania z niej elektronów. Efekt końcowy jest taki, że powstaje napięcie elektryczne prądu stałego. Ten rodzaj prądu nie może zostać wykorzystany do bezpośredniego zasilania naszych urządzeń elektrycznych. W związku z tym instalacje fotowoltaiczne składają się także z falowników, które zamieniają prąd stały w zmienny.