1. Używaj odpowiedniego papieru. Jednym z największych czynników wpływających na koszty druku jest rodzaj używanego papieru. Dobrą zasadą jest używanie cięższego, wyższej jakości papieru, jeśli masz dużo tekstu i obrazów, takich jak broszury, ulotki lub raporty. Natomiast do mniejszych projektów, które nie wymagają dużej ilości tuszu, takich jak etykiety, koperty, pocztówki czy papeteria, wystarczy cieńszy papier.

 

  1. Używaj więcej niż jednego arkusza na raz. Wybierając druk dwustronny z szyciem siodłowym (gdzie złożone strony broszury są zszywane i wiązane zszywkami), można jeszcze bardziej obniżyć koszty papieru, zużywając dwa arkusze zamiast czterech.

 

  1. Drukuj rzadziej, ale w większych partiach. Drukowanie w dużych nakładach raz lub dwa razy w miesiącu zamiast małych nakładów codziennie pozwoli zaoszczędzić pieniądze zarówno w koszcie jednej strony, jak i zużyciu samego sprzętu. Jeśli drukujesz 100 kopii czegoś, co nie musi wyglądać idealnie – na przykład biuletyn dla organizacji liczącej 200 członków – lepiej jest zrobić ten jeden nakład za jednym razem, niż robić to w kilku mniejszych nakładach w czasie.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://printure.pl/ .