Wzrok psa jest podobny do naszego. Psy widzą w kolorze, dobrze widzą w ruchu i widzą wystarczająco dobrze w słabym świetle, aby polować i stróżować w nocy. Ich oczy są okrągłe, ze źrenicami, które rozszerzają się i kurczą, wpuszczając więcej lub mniej światła. Psy mają mniej pręcików niż ludzie, co sprawia, że lepiej niż my radzą sobie z widzeniem w słabym świetle. Na stronie soxx.pl odszukasz jeszcze więcej przydatnych treści! 

Psy mają również szersze pole widzenia niż my – około 250 stopni zamiast 180 stopni. Oznacza to, że mogą widzieć to, co znajduje się za nimi bez odwracania głowy. Mają również większy zakres akomodacji niż my: łatwiej niż my potrafią skupić uwagę na obiektach znajdujących się w różnej odległości od nich.

W jaki sposób psy widzą inaczej?

Psy nie widzą tak dobrze, jak my, jeśli chodzi o drobne szczegóły czy postrzeganie głębi, ale rekompensują to sobie lepszym widzeniem peryferyjnym (mogą widzieć jednocześnie przedmioty znajdujące się po obu stronach). Jest to przydatne podczas polowania i stróżowania – psy muszą wykrywać zagrożenia nadciągające z dowolnego kierunku, kiedy patrolują teren lub polują na ofiarę.

Wzrok psa różni się od wzroku człowieka

Psy mają tylko dwa rodzaje czopków, podczas gdy ludzie mają ich trzy. Różnica w rodzajach czopków sprawia, że psy widzą niektóre kolory, ale nie wszystkie. Potrafią na przykład rozróżnić odcienie niebieskiego i żółtego, ale nie czerwieni czy zieleni.

Psy mają również większą liczbę pręcików (komórek wyczuwających światło) niż ludzie. Oznacza to, że mogą widzieć w warunkach słabszego oświetlenia niż my – lepiej widzą w nocy i w ciemności.

Oczy psów są również bardziej wrażliwe na ruch niż nasze, co czyni je doskonałymi myśliwymi, którzy potrafią dostrzec ofiarę z dużej odległości, nie będąc przez nią wykrytym.