Drewno jest materiałem naturalnym i podlega działaniu wielu różnych czynników występujących w środowisku. Drewno jest podatne na uszkodzenia przez owady, grzyby, wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe. Najpopularniejszą metodą zapobiegania tego typu uszkodzeniom jest impregnacja drewna środkami chemicznymi, które zapobiegają lub hamują infestację.

Środki do impregnacji drewna są nanoszone na drewno w postaci cieczy lub oparów, które wnikają w drewno, a następnie wysychają. Istnieją różne rodzaje procesów impregnacji drewna, w zależności od rodzaju stosowanego środka chemicznego i sposobu jego aplikacji. 

Procesy impregnacji drewna zazwyczaj należą do jednej z czterech kategorii:

Powlekanie 

Produkty te są rozpylane lub nakładane pędzlem na powierzchnię drewna, gdzie wysychają i tworzą powłokę ochronną.

Impregnacja

Produkty te miesza się z wodą lub chemikaliami na bazie oleju, a następnie wlewa do otworów wywierconych w drewnie, gdzie wnikają głęboko we włókna drewna pod ich powierzchnią. Produkty powlekane mogą być również impregnowane w ten sposób, ale zazwyczaj w mniejszym stopniu niż w przypadku obróbki płynnej, ponieważ są one droższe w przeliczeniu na galon i wymagają zastosowania większych ilości ze względu na ich ograniczone możliwości penetracji przez duże odsłonięte powierzchnie, takie jak te występujące w balach lub deskach, ze względu na małą średnicę otworów (zazwyczaj 1/2 cala).

Olej i pokost lniany

Olej, jak i pokost lniany działają jak spoiwo, które utrzymują pozostałe składniki razem. Żywica zwiększa wytrzymałość i trwałość lakieru, poprawiając jednocześnie jego odporność na warunki atmosferyczne. Inne składniki mogą być dodawane w celu poprawy wyglądu (barwienie) lub zmiany czasu schnięcia (stearyniany).

W miarę schnięcia olej lniany w mieszaninie powoli zmienia kolor z żółtobrązowego na ciemnobrązowy. Jest to normalne dla lakierów lnianych i nie ma wpływu na ich jakość ani trwałość. Zmianę koloru może przyspieszyć ciepło lub światło słoneczne, dlatego należy unikać wystawiania świeżo wykończonego elementu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dopóki nie znikną wszelkie ślady żółci.