Taczka do ogrodu jest z całą pewnością jednym z najważniejszych akcesoriów podczas wielu praz, i to nie tylko jesiennych. Nic więc dziwnego, że nawet z pozoru tak prostej rzeczy warto poświęcić dłuższą chwilę, by wybrać jak najbardziej właściwą.

Koło

Pierwsza rzecz, o której myślimy, gdy w ogóle zastanawiamy się nad budową taczki, to oczywiście koło. Jest bez wątpienia najważniejszym elementem naszego sprzętu ogrodniczego, bo to od niego zależy, czy taczka przesuwa się łatwo, po jakim terenie najlepiej jest ją wozić i czy w ogóle będzie nam się z nią dobrze pracować.

Najczęściej spotykane koło w taczce to koło gumowe. Jest stosunkowo wytrzymałe, ale nie sprawdza się najlepiej na miękkim gruncie, dlatego jest polecane, jeśli w swoim ogrodzie masz dużo dobrze utrzymanych, utwardzonych ścieżek. Drugi rodzaj to koło plastikowe, które zazwyczaj jest mało odporne na uszkodzenia. W związku z tym taka taczka nadawać się będzie przede wszystkim do okazjonalnego użytkowania na dobrze utrzymanych dróżkach. Z kolei najbardziej uniwersalne na wszystkie typy terenu oraz wykazujące się wysoką odpornością na uszkodzenia jest koło pneumatyczne.

Budowa górnej części taczki

Równie ważna jak koło jest górna część taczki, która odpowiada za to, ile przedmiotów będziemy mogli włożyć do środka, a także czy poruszanie się z nimi będzie wygodne. Najlepszą taczką ogrodową zazwyczaj jest ta, która posiada sporą pojemność i dobrze wyprofilowaną pochylnię. Dzięki temu możliwe jest załadowanie jej wieloma rzeczami (liśćmi, gałęziami, workami z ziemią itd.), a także łatwe i szybkie opróżnianie.